Iskolánk, az oroszlányi Hamvas Béla Gimnázium négy tanára sikeresen pályázott az Erasmus+ tanári mobilitási programjára. Kollégáimmal elnyertük a lehetőséget az utazásra, és a külföldi továbbképzéseken való részvételre. Így 2018 nyarán két hetet tölthettem az Erasmus+ Program keretében Máltán és résztvevője voltam az Easy Scool of Languages „English language development for teachers and staff working in education B1/B2” című
angol nyelvi tanfolyamának. (A sikeres iskolai pályázat azt jelentette, hogy mind a négy pályázó tanár az iskolánkból elnyerte a lehetőséget az utazásra.) Utazásomhoz az előkészületeket koordinátorunkkal, Szamper Arankával kezdtem meg. A szükséges papírokat előkészítettük, a szállás és utazás kapcsán többször is kommunikáltunk a máltai szervezőkkel. A repülőjegyet kb. 3 héttel az utazás előtt vettem meg.
Szállást és teljes ellátást egy máltai családnál kaptam. A fogadó család nagyon kedves és segítőkész volt. Pontosan tudták, miről van szó, hiszen már több éve fogadnak hallgatókat 1-2 hétre saját házukban, így minden probléma megoldásában tudtak segíteni. Igazán otthon éreztem magam vendéglátóimnál, akik segítettek a közlekedésben és alkalmazkodtak a napirendemhez, ahogyan én is betartottam az otthoni házirendet. A szobám tágas volt és tiszta, az étel változatos és finom; esténként pedig kicsit beszélgethettem a háziakkal.
Iskolánk egy hangulatos kis utcában volt a fővárosban, Vallettában. A képzés minden nap 9 órától 14:30 –ig tartott. Naponta 6 (3x2) tanóránk volt, fél órás szünetekkel. Az első napon, hétfőn, megtörtént a szintfelmérés, aztán nívócsoportokba osztottak minket, és már kezdődött is az oktatás. Jómagam egy 7 fős csoportba kerültem, 6 lengyel tanárnő társaságában. Nyelvtudásunk szintje valóban nagyon hasonló volt, így hamar ráhangolódtunk egymásra, és közösen próbáltuk elsajátítani a tananyagot. A
tanulócsoportban valamennyi résztvevő aktív volt. Ez nagyon jó lehetőséget biztosított a
folyamatos angol beszédhez.
Két tanár foglalkozott velünk. Egyiküktől 4 tanórában angol nyelvtant tanultunk. Egy tankönyv segítségével átvettünk igeidőket, megtanultunk rengeteg kifejezést, anglicizmust.
Gyakran dolgoztunk párban, csoportban, töltöttünk ki tesztet, hallgattunk magnót, írtunk
történeteket, szóval változatos munkamódszerekkel és feladatokkal dolgoztunk és rengeteget beszélhettünk, ami nagyszerű volt. Számomra talán ez volt e két hét alatt a legfontosabb.
Másik tanárunkkal kulturális foglalkozásokat tartottunk – így, közösen, mivel a tartalmat
gyakran mi, hallgatók határozhattuk meg. Beszéltünk a máltai életről, problémákról, ételekről, ünnepekről, történelemről, de volt szó a lengyel és a magyar kultúráról, oktatási rendszerről, mindennapi életről is. Tanultunk közmondásokat, foglalkoztunk a kiejtéssel, játszottunk angolul társasjátékot.
Tulajdonképpen nagyon gyorsan elteltek az órák, és mindig volt idő aktuális élmények
elmesélésre, megbeszélésére is – tanáraink maximálisan alkalmazkodtak hozzánk. Nagyon jó volt ez a napi hat óra meglévő tudásunk felfrissítésére, bővítésére és beszédkészségünk
fejlesztésére. Továbbá erősen motivált arra, hogy folytassuk nyelvi tanulmányainkat, illetve
bátran vágjunk bele iskolánkban nemzetközi projektekbe. A tanfolyam végén értékelhettük
képzőink tevékenységét, a szállásunkat és hallgatóként visszajelzést kaptunk fejlődésünkről,
iskolai tanulmányi munkánkról.
Az iskola dolgozói mindnyájan nagyon segítőkészek voltak, az adminisztrációs feladatokat is
precízen elvégezték.
A hivatalos programunk nem volt zsúfolt. Oktatás után tudtunk pihenni, és megnézni a
látnivalókat. Délutánonként volt lehetőség kirándulni, strandolni, hétvégéken be lehetett járni
az egész szigetet. Tanulócsoportom tagjaival összebarátkoztunk, ahogyan tanárainkkal is
baráti viszony alakult ki. Így összességében nagyon jól éreztem magamat. A két hetes kurzus tapasztalatai pedig arra ösztönöznek, hogy angol nyelvi tudásomat tovább fejlesszem, gyakoroljam, és tanári munkám során is kamatoztassam.
Póczos Tamás
Comments